Domy

Finanse DOMu » Budowanie domu » Technologia budowy ścian zewnętrznych

Technologia budowy ścian zewnętrznych

Domy jednorodzinne buduje się w różnych technologiach i z różnych materiałów budowlanych. To, jaką technologię wybierzemy w dużej mierze przekłada się na koszty budowy. Jednak nasza decyzja powinna być podjęta przede wszystkim w oparciu o bezpieczeństwa i komfortu mieszkania w nowym domu. Jakie ściany zewnętrzne nam to zapewnią? Malowanie mebli musimy odłożyć na przyszły termin.

Architekci tworząc projekty domów jednorodzinnych, zapewniają, że zarówno technologia ścian jednowarstwowych, jak i wielowarstwowych może stworzyć domy ciepłe, bezpieczne i energooszczędne.

Budownictwo jednorodzinne wyróżnia trzy podstawowe rodzaje ścian zewnętrznych:

  • ściany jednowarstwowe
  • ściany dwuwarstwowe
  • ściany trójwarstwowe

Różnią się one między sobą oczywiście warstwami i materiałami, z których są wykonane. Istotne różnice zauważyć można również podczas samego murowania ? technologie wymagają zastosowania różnych metod stawiania ścian.

Technologia budowy ścian zewnętrznych

Ściany jednowarstwowe

Dotychczas technologia jednowarstwowa nie miała wielu zwolenników. Przyzwyczajeni do grubych ścian ceramicznych, zarówno inwestorzy, jak i architekci nie dowierzali, że jedna warstwa materiału bez ocieplenia jest w stanie stworzyć ciepły i zdrowy dom jednorodzinny.

Jednak nowoczesne technologie budowy ścian jednowarstwowych oraz materiały budowlane o wysokich parametrach cieplnych stają się coraz popularniejsze i chętnie wykorzystywane przez projekty domów nowoczesnych. Zaletą takiego rozwiązania jest szybkość budowy, co ma niemały wpływ na ogólny koszt budowy domu.

Materiały ścienne, najczęściej wykorzystywane w tej technologii, to keramzyt, beton komórkowy i ceramika poryzowana. Zewnętrzną warstwę stanowi tu tylko odnawialna powłoka tynku elewacyjnego.

Jednak budowanie domu tą metodą wymaga olbrzymiej precyzji. Bardzo łatwo jest tu o błędy wykonawcze, które są praktycznie nie do naprawienia. Dlatego decydując się na domy projekty w technologii jednowarstwowej, bardzo istotny jest wybór doświadczonej i solidnej firmy budowlanej, która bez błędów wprowadzi założenia, które zawierać będzie projekt domu.

Ściany dwuwarstwowe

Ściany zewnętrzne dwuwarstwowe składają się z warstwy nośnej muru oraz warstwy izolacji termicznej, wykonanej najczęściej ze styropianu lub wełny mineralnej.

Technologia dwuwarstwowa jest obecnie najbardziej popularna, zarówno jeśli chodzi o nowe domy jednorodzinne jak i termomodernizację istniejących budynków.

Budowa domu w tej technologii nie sprawia ekipie większych kłopotów, a ewentualne niedociągnięcia warstwy nośnej można uzupełnić warstwą izolacji. Używa się również mniej materiału ściennego, a fundamenty domu są węższe niż w przypadku ścian jednowarstwowych. Materiały ścienne do warstwy nośnej to zarówno pustaki ceramiczne czy keramzytobetonowe, beton komórkowy lub silikat.

Ściany trójwarstwowe

To najczęściej najdroższa i wymagająca najwięcej czasu technologia budowy ścian zewnętrznych. Ściana trójwarstwowa składa się z warstwy nośnej, która odpowiada za wytrzymałość konstrukcji, warstwy ocieplenia, która zapewnia odpowiednie parametry cieplne i warstwy osłonowej, która chroni poprzednie warstwy przed działaniem czynników atmosferycznych.

Koszty budowy są często znacznie wyższe niż w przypadku ścian jedno lub dwuwarstwowych, jednak zwolennicy tej technologii zapewniają, że tylko wielowarstwowość jest w stanie zapewnić optymalne parametry izolacyjności termicznej.

Domy murowane w technologii wielowarstwowej są ciężkie i grube, nie na wszystkich terenach jest więc możliwe ich posadowienie. Ponadto wymagają odpowiednich fundamentów i dużego doświadczenia ekipy budowlanej.

Każda technologia ma swoje wady i zalety. Pamiętajmy, że wszystkie projekty domów możemy poddać adaptacji, zmieniając technologię ich budowy. Zwiększy to nawet kilkakrotnie cenę projektu, ale często i tak koszt będzie mniejszy niż projekt indywidualny, a zastosowane rozwiązanie dokładnie dopasowane do naszych potrzeb.

Written by

Filed under: Budowanie domu · Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Comments are closed.