Domy

Finanse DOMu » Newsy budowlane » Tanie małe mieszkania – jak urządzić?

Tanie małe mieszkania – jak urządzić?

Zarówno w dużych domach, jak i w niewielkich kawalerkach popularne są aneksy kuchenne, które tworzą otwartą przestrzeń wraz z jadalnią i salonem. Należy w tym wypadku dokładnie przemyśleć wybór i rozmieszczenie sprzętów kuchennych oraz mebli tak, by tworzyły pasującą całość z resztą pomieszczenia. Niekiedy jest to o tyle trudne, że pokój spełnia wiele różnych funkcji, łącznie z funkcją spania.

Kolory ścian

Jasne, ciepłe kolory sprawiają, że pomieszczenie wydaje się optycznie większe niż w rzeczywistości i dlatego na takie powinniśmy się zdecydować. Samo odmalowanie pomieszczenia nie wymaga zatrudnienia fachowca oraz dużego wkładu finansowego.

Kształt pomieszczenia to bardzo istotna kwestia. Jeżeli jest on np. prostokątny, możemy pomalować w nim ściany dwoma kolorami: jaśniejszym ściany krótsze, ciemniejszym dłuższe. Możemy użyć tego samego, jasnego koloru, który będzie różnił się odcieniem.

Pomieszczenia w kawalerce mieszczącej się w bloku z reguły nie są wysokie. Dlatego najlepszym sposobem, aby pokój wydawał się wyższy jest pomalowanie sufitu na biało.

Meble

Jedno pomieszczenie w którym znajduje się kuchnia i pokój wymaga jednego stylu. Wybierajmy zatem meble kuchenne, które będą pasować zarówno kolorem, jak i stylem do mebli salonowych. Najlepiej sprawdzą się takie, które mają gładkie fronty i niewiele przeszkleń. Zamiast wiszących szafek kuchennych udekorujmy ścianę w kuchni elementami z pokoju ? mogą być to obrazki czy zdjęcia, najlepiej kilka małych niż jedno duże.

W sytuacji, gdy mieszkanie wynajmujemy i meble już się w nim znajdują, możemy zastosować kilka trików pozwalających nadać im całość. Jednym ze sposobów jest np. wymiana uchwytów we wszystkich meblach na takie same. Można także (za zgodą właściciela) spróbować meble odświeżyć.

Mamy do wybory trzy możliwości odnowienia mebli:

  • pomalowanie wszystkich mebli jedną farbą przeznaczoną do materiału z którego są one wykonane,
  • pomalowanie części mebli np. przy użyciu specjalnych szablonów,
  • wymienienie frontów mebli kuchennych na takie, które będą pasowały do reszty w salonie.

Część sypialniana i dzienna powinna być Wolan od wszelkich dużych konstrukcji, które mogą przytłoczyć pomieszczenie. Są to np. meblościanki czy duże komody. Odpowiednie łóżkoto też ważny element ? wybrać należy rozkładaną sofę z pojemnikiem na pościel.

Idealnie, jeżeli w kawalerce znajduje się szafa wnękowa w przedpokoju. Dzięki niej możemy zrezygnować z umieszczenia w pokoju szafy czy też innych mebli służących do przechowywania ubrać lub sprzętu.

Oddzielenie przestrzeni

Jest kilka sprawdzonych sposobów, aby czuć się komfortowo w naszym mieszkaniu i nie spoglądać na lodówkę siedząc na sofie w salonie.

Możemy oddzielić aneks kuchenny od salonu umowną granicą ? nie koniecznie ścianką działową. W tym celu możemy posłużyć się barkiem, stołem jadalnianym czy nawet którymś z salonowych mebli (np. niskim stolikiem na sprzęt RTV). Niezłym pomysłem jest także zawieszenie w tym miejscu tkanin dekoracyjnych ( np. sznurkowe zasłony).

Niewielki regał ustawiony tuż przy lodówce, będzie ją dodatkowo zasłaniał. Wybierajmy takie modele, które nie posiadają ?pleców?, jak np. kratka z półek. Mebel ten nie musi być szeroki czy wysoki. Będzie idealnym miejscem na przechowywanie książek, kwiatów lub innych przydatnych nam rzeczy, a jednocześnie ukryje i uciszy lodówkę.

Sprzęt

Zamontowanie głośników RTV na ścianie zaoszczędzi nam powierzchnię w pokoju. Natomiast płyty CD czy DVD warto umieścić na wiszących na ścianie półkach. Poszukajmy takich, które po zamontowaniu wyglądają jakby były częścią ściany.

Okap to sprzęt najważniejszy w kuchni. Ogromny ich wybór na rynku sprawia, że możemy kupić taki, który będzie najmniej inwazyjny w pomieszczeniu. Jeżeli natomiast okap już jest, możemy pomyśleć o jego zabudowaniu.

Inne sprzęty kuchenne (mikrofalówka, mikser) starajmy się trzymać schowane w szafkach, a nie stawiać ich na blacie. Zamiast tego ustawmy na nim np. świeże kwiaty w wazonie.

Dekoracje i dodatki

Elementem bardzo istotnym w aranżacji kawalerki jest jej oświetlenie. Zwracajmy dużą uwagę na wybór lamp i abażurów. Centralne oświetlenie sufitowe powinno skierowane być do góry. Zrezygnujmy także z długich, wiszących żyrandoli. Brak oświetlenia w części kuchennej to w obecnych czasach nie problem. Wystarczy kupić halogenowe lampki i umieścić je przy półkach. Nie ma potrzeby przebudowy instalacji ? dostępne sa oprawy, które włącza się po prostu z gniazdka.

Rezygnując w pomieszczeniu z ciężkich i długich firan oraz zasłon, możemy pozyskać sporo światła dziennego. W oknach zawieśmy delikatne tkaniny (tiul, organza) lub zrezygnujmy całkowicie z dekoracji, stawiając tylko na rolety wewnętrzne. Zapewnią nam one odpowiednią intymność w pomieszczeniu.

Wszystkie dodatki w małym mieszkaniu powinny być wybierane z rozsądkiem. Jasne narzuty, niewielki dywanik pod stolikiem czy poduszki w odcieniach podobnych do koloru ścian sprawiają, że pomieszczenie jest przytulne, ciepłe. Jednakowe elementy dekoracyjne ustawione w całym mieszkaniu (zarówno w salonie, jak i w kuchni) dają efekt pasującej do siebie całości.

Przemyślany wystrój wnętrza w kawalerce z aneksem kuchennym pozwoli nam stworzyć miejsce przytulne, ale i funkcjonalne.

Written by

Filed under: Newsy budowlane · Tags: , , , , , ,

Comments are closed.