Domy

Finanse DOMu » Budowanie domu » Pozwolenie na budowę garażu

Pozwolenie na budowę garażu

Czy budowa garażu wymaga uzyskania pozwolenia na budowę?

Wybierając projekt domu możemy zwrócić na uwagę na dużą ofertę, jaką przedstawiają projekty domów z garażem. Niezależnie czy jest to garaż jednostanowiskowy czy garaż dwustanowiskowy, wbudowany jest on w bryłę budynku stanowiąc z nim konstrukcyjną całość.

Warto wiedzieć, że domy parterowe z garażem jako jedyne przy jednokondygnacyjnym budownictwie mogą być uznane za domy energooszczędne, spełniając oczywiście i dodatkowe zaostrzone warunki, jakie stawia energooszczędność. Bardzo istotne jest wtedy, jak zresztą w przypadku innej zabudowy, usytuowanie budynku na działce. Należy tak zaplanować dom, by garaż był ustawiony od północnej strony. Dzięki temu będzie stanowił dodatkową barierę cieplną dla sąsiedniego mieszkalnego wnętrza.

Jeżeli budujemy domy jednorodzinne z garażem to uzyskane pozwolenie na budowę obejmuje całą inwestycję. Co jednak w sytuacji, gdy chcemy zabudować działkę stawiając garaż wolno stojący? Czy jest nam potrzebne pozwolenie na budowę czy wystarczy samo zgłoszenie budowy? A może projekty garażu możemy stawiać bez żadnych zezwoleń?

Pozwolenie na budowę garażu

Prawo Budowlane wskazuje, że zgłoszenie budowy dotyczy inwestycji, gdy budowlane są m.in.

projekty budynków gospodarczych wolno stojących, parterowych o powierzchni zabudowy do 25 m, przy czym liczba obiektów nie może przekraczać dwóch na każde 500 mkw działki.

tymczasowe obiekty budowlane, niepołączone trwale z gruntem.

Czy możemy więc uznać projekt garażu za budynek gospodarczy?

Definicję budynku gospodarczego znajdziemy w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Zgodnie z nim budynek gospodarczy to budynek przeznaczony do niezawodowego wykonywania prac warsztatowych oraz do przechowywania materiałów, narzędzi i sprzętu służących do obsługi budynku mieszkalnego, zamieszkania zbiorowego, użyteczności publicznej, rekreacji indywidualnej, a także ich otoczenia, a w zabudowie zagrodowej również do przechowywania środków i sprzętu do produkcji rolnej oraz płodów rolnych.

Jeżeli nasz garaż ma spełniać funkcję schowka, to możemy go uznać za budynek gospodarczy. Jeśli zgodnie z przeznaczeniem będziemy tam parkować samochód, raczej nie podchodzi on pod powyższą definicję.

A co z tymczasowym budynkiem? Czy garaże mogą za takie zostać uznane?

Definicja tymczasowych budynków przedstawia je jako obiekty nie związane na trwale z gruntem. Jeżeli chcemy postawić na przykład wolno stojący garaż blaszany, to wiadomo, że nie ma on zazwyczaj fundamentów.

Pamiętajmy jednak, że zgłoszenie budowy tymczasowych obiektów budowlanych wymaga od inwestora określenia w zgłoszeniu terminu, kiedy zostaną one przeniesione w inne miejsce albo zupełnie usunięte z działki.

Termin, który zostanie określony, nie może być jednak dłuższy niż 120 dni. Jeżeli więc nie planujemy postawić garażu na 4 miesiące, potraktowanie garażu jako tymczasowego obiektu również nie może być możliwe.

Widzimy więc, że jeśli projekty domów nie mają garażu w bryle budynku, to osobne pozwolenie na budowę musimy uzyskać, jeśli planowana jest budowa garażu wolno stojącego. Nie ma przy tym znaczenia czy będzie to prosty garaż blaszany czy niewielki domek drewniany czy pokaźny garaż murowany na dwa stanowiska i z dodatkowym miejscem na warsztat.

Pamiętajmy, że budowanie każdego obiektu bez stosownych zgód, może zostać uznane jako samowola budowlana. Warto wiedzieć, że legalizacja samowoli budowlanej jest długotrwała i kosztowna, a koszt nie jest często współmierny do wielkości budynku, który stawiamy niezgodnie z prawem.

Written by

Filed under: Budowanie domu · Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Comments are closed.