Domy

Finanse DOMu » Budowanie domu » Inwestycja w działkę rolną

Inwestycja w działkę rolną

Inwestowanie w ziemię nie zawsze jest korzystne. Warto mieć doświadczenie w tym temacie bądź korzystać z doradców inwestycyjnych.

Inwestycja w ziemię łączy się z posiadaniem dość znacznego kapitału, by inwestycja była opłacalna. Działki budowlane są drogie, a kupienie niewielkiego terenu nawet w centrum miasta niekoniecznie może oznaczać, że jego wartość przez lata się podniesie.

Lepszym rozwiązaniem może stać się działka budowlana. Grunty rolne są tańsze, a kupując duży skrawek ziemi, po odrolnieniu możemy go podzielić i sprzedać z dużym zyskiem mniejsze działki budowlane. Musimy się jednak liczyć  z tym, że jest to inwestycja długoterminowa, a sam proces zakupu i późniejsza zmiana przeznaczenia gruntu to dosyć żmudne formalności.

Zakup działki rolnej najczęściej wymaga od nas posiadania gotówki. Dzieje się tak dlatego, że banki nie udzielają kredytów hipotecznych na zakup roli. Działka budowlana, owszem, może być sfinansowana kredytem, na działkę rolną będziemy potrzebować pożyczki hipotecznej, której zabezpieczeniem będą nasze inne nieruchomości, mieszkanie czy dom jednorodzinny. Trzeba zdawać sobie sprawę, że pożyczka hipoteczna jest znacznie droższa niż kredyt hipoteczny. Ponadto grunt rolny nie będzie przynosił nam comiesięcznych zysków, jak to jest np. w przypadku inwestycji w mieszkanie, które można wynająć, a generować będzie kolejne wydatki (podatek od nieruchomości, koszty utrzymania itp.).

Wynika z tego, że aby inwestycja w ziemię była opłacalna, powinniśmy mieć luźną kwotę ok. 1 mln złotych. Tylko wtedy możemy liczyć na duży zysk.

Inwestycja w działkę rolną

Znalezienie atrakcyjnej działki rolnej nie jest sprawą łatwą. Musimy pamiętać, że nawet jeśli trafi nam się interesujący grunt, prawo pierwokupu w przypadku działek rolnych o powierzchni większej niż 5 ha ma Agencja Nieruchomości Rolnych. Jeżeli zrezygnuje ona z zakupu, dopiero wtedy możemy przeprowadzić transakcję kupna-sprzedaży.

Przed zakupem działki rolnej, warto zapoznać się z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego i sprawdzić czy w przyszłości jakiekolwiek projekty domów jednorodzinnych z poddaszem czy inne obiekty budowlane będzie można zrealizować na tym terenie.

Sprawdźmy również, czy działka ma tzw. dobre sąsiedztwo, czyli czy chociaż jedna z sąsiednich działek jest zabudowana. Ważne jest również ustalenie, czy teren będzie miał dostęp do sieci energetycznej, wodno-kanalizacyjnej i ciepłowniczej.

Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego da nam również obraz inwestycji, jakie w przyszłości będą realizowane w sąsiedztwie. Pamiętajmy, że trudno nam będzie sprzedać działkę, przy której wkrótce powstanie lotnisko czy wielki stadion narodowy, a nawet sala weselna.

Jeśli nasza działka nie jest objęta planem zagospodarowanym, bo gmina go jeszcze nie uchwaliła, co jest sytuacją dosyć powszechną, nie będziemy mogli wystąpić o wydanie warunków zabudowy dopóki działka nie zmieni swojego przeznaczenia.

Jeżeli zdecydujemy się na zakup działki, liczmy się z tym, że zysk osiągniemy ze sprzedaży działki rolnej, po uprzednim jej odrolnieniu, podzieleniu na mniejsze parcele i sprzedaży jako grunty pod zabudowę.

Inwestorzy, którzy chcieliby szybko wybudować domy jednorodzinne powinni raczej zdecydować się na działkę budowlaną. Odrolnienie działki to długotrwały proces, z którym muszą się liczyć wszyscy planujący budowę.

Jak odrolnić działkę?

Odrolnienie działki to inaczej zmiana przeznaczenia działki z rolnego na budowlane. Aby tego dokonać, należy złożyć stosowny i kompletny wniosek do wójta, burmistrza czy prezydenta miasta. We wniosku trzeba określić:

  • granice działki i działek sąsiednich
  • cel odrolnienia
  • uzasadnienie wniosku

Jako cel odrolnienia działki należy podać szczegóły przyszłych inwestycji. Jakie projekty domów będą realizowane: czy jednorodzinne czy projekty budynków gospodarczych, a może w planach jest budowa punktów usługowych, sklepów, hoteli itp.

Uzasadnienie wniosku może być różne. Warto podeprzeć się istniejącymi już na sąsiednich terenach zabudowaniami, które wskazują na przeznaczenie mieszkalne. Wynikać z tego może, że nazwanie naszej działki gruntem rolnym to czysta formalność.

Po złożeniu wniosku, musimy czekać na decyzję. Nie ma określonego terminu jej wydania, dlatego też proces odralniania działki może trwać bardzo długo.

Jeżeli otrzymamy pozytywną decyzję i przeznaczenie gruntu zostanie zmienione, przechodzimy do kolejnego kroku, którym jest wyłączenie gruntu z produkcji rolnej. Warto wiedzieć, że grunty, które leżą w administracyjnych granicach miast są po odrolnieniu wyłączane „z automatu”, nie musimy nic robić w tym kierunku. Wyłączenie z produkcji rolnej nie jest również konieczne w przypadku gruntów klasy IV, IVa, IVb, V i VI, ale na nich raczej nie uda nam się niczego wybudować.

Jeżeli odrolniona działka leży poza granicą miasta, należy złożyć wniosek w wydziale geodezji, dołączając:

  • dokument poświadczający prawo własności do gruntu
  • wypis z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego
  • wypis z rejestru gruntu
  • ksero mapy ewidencyjnej, którą otrzymamy w gminie
  • mapę z planem działki.

Za wniosek należy uiścić opłatę. Koszty poniesiemy również zlecając wykonanie mapy z planem działki, którą wykonać może tylko uprawniony geodeta.

Zanim więc uda nam się sprzedać podzielone działki budowlane z zyskiem, musimy zainwestować mnóstwo czasu i pieniędzy. Od nas zależy, czy jest to opłacalna inwestycja.

Written by

Filed under: Budowanie domu · Tags: , , , , , , , , , , , , , , ,

Comments are closed.