Domy

Finanse DOMu » Kredyty hipoteczne » Budowa domu z dopłatą

Budowa domu z dopłatą

Budowa domu nie jest małym wydatkiem, rzadko kiedy inwestor finansuje ją z własnej kieszeni. Taka sytuacja ma miejsce zazwyczaj w przypadku, gdy sprzedaje własne mieszkanie i pieniądze uzyskane w ten sposób przeznacza na dom jednorodzinny.

Analitycy bowiem zgodnie stwierdzają, że budowanie domu i zakup mieszkania pod względem finansowym idą ?łeb w łeb?. Relatywnie niższe ceny materiałów budowlanych i koszty robocizny sprawiają nawet, że budowa domu koszty ma nieco mniejsze.

Oczywiście domy jednorodzinne wymagają większego zachodu i nakładu pracy, mimo że przecież sami cegieł nie układamy. Czy ten wysiłek się opłaca? Właściciel mieszkania w bloku, wychodzący na balkon niemalże wprost na okno sąsiedniego mieszkania, niech oto zapyta właściciela domu, spędzającego letnie popołudnie na rodzinnym przyjęciu w ogrodzie.

Budowa domu z dopłatą - Rodzina na swoim

Bez względu na to, którą opcję wybierzemy, często w realizacji marzeń o własnym kącie musimy podeprzeć się kredytem hipotecznym. Kredyt hipoteczny obowiązuje bowiem zarówno w przypadku, gdy finansujemy projekty domów, jak i kupno mieszkania. Nie ma takiego pojęcia w ofercie banków, jak ?kredyt na budowę domu?.

Hitem ostatnich lat okazał się projekt rządowy dotyczący dofinansowania zakupu mieszkania czy budowy domu – ?Rodzina na swoim?. Takim hitem, że trwają prace nad jego likwidacją, bowiem skorzystało z niego wielu inwestorów, którzy ? zdaniem rządu ? dofinansowania nie potrzebują. Zanim jednak ?Rodzina na swoim? zniknie z oferty banków, mamy jeszcze 2 lata na skorzystanie z kredytu z dopłatą. Podanie informacji o zakończeniu programu sprawiło, że napływa coraz więcej wniosków o kredyt z dopłatą. Inwestorzy chcą zdążyć przed zmianami, nie mając klarownych danych, jaką alternatywę przewidział polski rząd.

Dotychczas 20 banków podpisało umowę z Bankiem Gospodarstwa Krajowego na uczestnictwo w programie ?Rodzina na swoim?. Warto pamiętać, że oferta ta jest skierowana do kredytobiorców, którzy zaciągną kredyt wyłącznie w polskich złotówkach. Ze względu na dużo mniejsze oprocentowanie, klienci jednak wahają się czy nie bardziej opłacalne jest zaciągnięcie kredytu w walucie. Rata miesięczna kredytu walutowego może być nawet o kilkaset złotych niższa niż w przypadku zaciągnięcia kredytu w złotówkach. Kredyt walutowy zagrożony jest jednak wahaniami kursów walut, które mogą wpłynąć na wysokość rat.

Tymczasem, dopłata Skarbu Państwa do kredytów złotówkowych polega na obniżeniu raty kapitało-odsetkowej często nawet o kilkadziesiąt procent przez pierwsze osiem lat spłacania kredytu. Które rozwiązanie jest dla nas bardziej korzystne? Na to pytanie może odpowiedzieć doradca finansowy po analizie naszych warunków. Warto wiedzieć jednak, że wprowadzona niedawno Rekomendacja T zaostrzyła warunki przyznawania kredytów walutowych, więc takiego po prostu możemy nie dostać.

Wróćmy do Rodziny…

Mimo zapowiedzianej likwidacji, od nowego roku ?Rodzina na swoim? wzbogacona zostanie o ofertę dla osób samotnych. Teraz, jak sama nazwa wskazuje, program skierowany jest do rodzin: małżeństw bądź osób samotnie wychowujących dziecko. Singiel będzie miał również możliwość skorzystania z kredytu preferencyjnego, ale na nieco innych zasadach, ograniczających między innymi metraż, jaki będzie miało mieszkanie czy dom jednorodzinny.

Często zapominamy, że program dopłat obejmuje nie tylko zakup mieszkania, ale właśnie również budowę domu. Założenia programu ograniczają wybór projektów, ale i tak dzięki bogatej ofercie, jaką stanowią gotowe projekty domów jednorodzinnych, można wybrać dom dla siebie.

I tak, w dotychczasowej formie, program ?Rodzina na swoim? obejmuje:

  • projekty domów, których powierzchnia użytkowa nie może przekroczyć 140 m2 ? w przypadku nowych zasad dla singli powierzchnia ta będzie relatywnie mniejsza
  • projekty domów jednorodzinnych, co ważne, bowiem kredyt z dopłatą nie obejmie budynków usługowych czy gospodarczych

Możemy jednak wybrać projekty bliźniaków albo domy w zabudowie szeregowej, grunt, żeby miały przeznaczenie mieszkalne.

Projekty domu, który ma o 140 m2 to spora oferta dostępna na rynku. Są komfortowe i funkcjonalne, więc na pewno może w nich zamieszkać kilkuosobowa rodzina. Szczególnie polecane są domy parterowe z użytkowym poddaszem. Adaptacja poddasza umożliwia stworzenie tam pokoi-sypialni, a na dole znajduje się cała część dzienna z kuchnią i salonem, ale także z dodatkowymi pomieszczeniami gospodarczymi, schowkami, kotłownią czy spiżarnią. Jest w czym wybierać.

Budowa domu jest również ciekawą alternatywą dla singla, który niekoniecznie marzy o mieszkaniu w centrum miasta. Domy jednorodzinne ?nie wiążą? już swoich mieszkańców na stałe w jednym miejscu. Zmiana pracy powoduje chęć sprzedaży domu i kupienia czy budowy w nowym miejscu. Poza tym wiele osób pracuje w domu ? dziennikarze, graficy, webmasterzy, telemarketerzy. Małe domy parterowe, które można wybudować za kredyt z dopłatą to naprawdę atrakcyjna alternatywa dla nowoczesnego singla.

Written by

Filed under: Kredyty hipoteczne · Tags: , , , , , , , , , , , , , , ,

Comments are closed.